2023-01-20 (penktadienį) 10.00 -15.00 val. Vilniaus senajame teatre vyko GMPS 120-ųjų įkūrimo metinių minėjimo renginys. Renginyje dalyvavo LR Seimo, Vyriausybės, Vilniaus m. savivaldybės, Vilniaus gydymo įstaigų, Visos Lietuvos GMP stočių ir kitų bendradarbiaujančių institucijų atstovai. Išskirtinio dėmesys renginyje buvo skiriamas darbuotojams, kurie beveik visą savo aktyvios karjeros laikotarpį dirba Vilniaus GMP stotyje. Kolegos susitiko su buvusius darbuotojais, dalinosi įspūdžiais su žiniasklaidos atstovais.
Keletas istorinių faktų:
Pirmąją organizuotą GMP tarnybą įkurti paskatino aštuntojo dešimtmečio pabaigoje Didžiajame teatre spektaklio metu kilęs gaistas, kurio metu žuvo 479 žmonės. Kiti su nudegimais gulėjo čia pat prie teatro, negalėdami prisišaukti jokios med. pagalbos. Šis vaizdas sukrėtė to meto garsų chirurgą Jeronimą Mundį, kurio iniciatyva, labdaros pagrindais buvo teikiama med. pagalba gatvėse ir transportuojami nukentėjusieji į ligoninę ar į namus. Ši neformali GMP stotis egzistavo tik gydytojų savanorių ir studentų medikų dėka.
Viena seniausių carinės Rusijos teritorijoje Vilniaus GMP stotis oficialiai įkurta 1902 m. grafienės Sofijos Tiškevičienės iniciatyva. Iki faktinio Greitosios medicinos pagalbos stoties atidarymo praėjo du metai intensyvaus susirašinėjimo su įvairiomis organizacijomis. Buvo sunkiai sprendžiamas lėšų klausimas, nes patiems reikėjo įsirengti patalpas, įsigyti medicinos priemonių, verbuoti naujus draugijos narius. Karietos ir instrumentų skrynios buvo užsakytos Varšuvoje. Arklius karietoms nemokamai skyrė Vilniaus Gaisrinė. Medicininė pagalba būdavo teikiama tik gatvėje.
Kaip ir kituose Europos miestuose Vilniaus m. GMP nebuvo finansuojama, o išlaikoma labdaros pagalba, draugijos nario mokesčiais, pajamomis iš koncertų, loterijų, rinkliavų gatvėse bei labdaringų pietų. Miesto Dūma padengdavo tik ¼ metinių GMP išlaidų.
Šimtmečio eigoje Greitoji medicinos pagalba pasikeitė neatpažįstamai. Gyvenimas ir technologijos eina į priekį, alsuodami tam tikro laikmečio dvasia. Įstaigos veikla nuolat tobulėja, per ilgametę patirtį ir pastebėjimus gimsta naujos idėjos, inovacijos.
Apie įstaigą:
Viešoji įstaiga Greitosios medicinos pagalbos stotis (toliau VGMPS) yra Lietuvos nacionalinės sveikatos sistemai priklausanti,(iš Vilniaus miesto savivaldybės turto ir lėšų įsteigta, viešoji sveikatos priežiūros įstaiga, teikianti asmens sveikatos priežiūros paslaugas.
Vilniaus miesto Greitosios medicinos pagalbos stotyje veikia Vilniaus apskrities dispečerinė, kurioje įdiegtas skaitmeninis radijo bei telefono ryšys, iškvietimai priimami naudojant modernią kvietimų priėmimo-perdavimo programą. Visus metus be išeiginių ir poilsio dienų priimami ir perduodami kvietimai brigadoms iš beveik trečdalio Lietuvos teritorijos
Vilniaus apskrityje greitosios medicinos pagalbos brigados į iškvietimus vyksta iš 15 skirtinguose Vilniaus mikrorajonuose ir apskrities miestuose išsidėsčiusių pastočių. Pacientus aptarnauja 36 brigados. Vilniaus GMP automobių parką sudaro 41 GMP automobilis.
Sudėtingas ir atsakingas greitosios medicinos pagalbos mediko darbas. Pareiga ir atsakomybė, noras gerai atlikti savo darbą, padėti žmogui ir didžiulis džiaugsmas stebint savo darbo vaisius: pagerėjusi būklė praėjus priepuoliui, atgauta sąmonė po sėkmingos reanimacijos. Kiekviena gyvybė išplėšta iš mirties nagų, išlieka šviesiausiu prisiminimu mediko gyvenime.
Per 2022 m. (2022-01-01 iki 2022-01-31) Vilniaus Greitosios medicinos pagalbos stotis i
š Vilniaus apskrities gyventojų sulaukė 243 650 skambučių, iš jų 167 843 kartus skambino vilniečiai. Efektyvios GMP reanimacijos dėka per vienerius metus išgyveno 102 pacientai. GMP dėl prasidedančio gimdymo kviesta 639 kartus.
GMPS raida prezentacijoje Prezentacija_GMP 120
Renginio akimirkos:

image_print