Visą interviu galite perklausyti čia: https://www.jems.com/podcasts/the-ambulance-science-podcast-ems-systems-in-the-baltics/


Rugpjūčio mėnesį Lietuvoje viešėjęs JAV Naujojo Džersio Greitosios medicinos pagalbos tarnybos vykdomasis direktorius, profesorius Scot Phelps dalyvavo Amerikos leidinio „Journal of Emergency Medical Services“ laidoje. Savo interviu profesorius  dalinosi įspūdžiais iš turo po Baltijos šalių Greitosios medicinos pagalbos tarnybas.

Ypatingo dėmesio ir pagyrų  S. Phelps nepagailėjo Vilniaus GMP stotyje naudojamoms informacinėms sistemoms. „ I learned a lot and was impressed by how you have elegantly incorporated technology into your system/ Aš daug  sužinojau ir buvau sužavėtas tuo, kaip elegantiškai įtraukėte technologijas į savo sistemą.“ (Citata iš Prof. S. Phelps laiško)

Prof. S.Phelps buvo sužavėtas profesionaliais sprendimais, kurių dėka turime į vieną bendrą iškvietimų priėmimui ir valdymui skirtą informacinę sistemą sujungtus ir puikiai veikiančius net kelius sudėtingus  ir iš esmės skirtingus technologinius sprendimus. Kas labiausiai stebino, kad sistema veikia beveik be jokių matomų laidų.

Neliko be dėmesio ir GMP automobilių švara ir tvarka.  Profesorių stebino kaip įmanoma tai užtikrinti, kai automobiliai ištisą parą be pertraukų aptarnauja pacientus. Skubios medicinos pagalbai naudojamos įrangos ir medikamentų  komplektacija iš esmės labai panaši.

Profesoriaus S.Phelps domėjimosi sritis – skubiosios medicinos multikontinentinė lyginamoji analizė. Svečias vizito Vilniaus GMP metu papasakojo apie  JAV  Naujojo Džersio Valstijos (9 mln. gyventojų) GMP tarnybos darbo organizavimą. Nuo 2022 m. pradžios S. Phelps yra visos šios valstijos GMP tarnybos vykdantysis direktorius.
JAV  GMP tarnybų darbo organizavimas iš esmės skiriasi nuo Lietuvos:

  • JAV GMP tarnybų darbas nėra finansuojamas valstybės
  • Skiriasi GMP tarnybų darbo organizavimas skirtingose Valstijose
  • Dalyje JAV Valstijų veikia ir savanoriškos GMP tarnybos, kurios turi apibrėžtus regionus, kuriuos aptarnauja
  • Savanoriškos GMP aptarnaujamo regiono pacientai pirmiausia turi skambinti savanoriams ir, tik tuo atveju, kai savanoriška GMP negali išvykti į iškvietimą, ieškoma kas iškvietimą galėtų „paimti“ iš gretimų regionų
  • Už GMP paslaugas tarnybai moka Ligoninė tuo atveju, jei pacientas transportuojamas
  • Jei pacientas atsisako vykti į Ligoninę , išlaidų neapmoka niekas
  • Slaugytojų darbo užmokestis 20 proc. didesnis, nei paramedikų, skubios pagalbos specialistų
  • Licencijos atnaujinamos kas 3 m. Licencijos atnaujinimas susijęs su darbo vieta. Jei tiesiog išeini iš darbo, automatiškai nustoja galioti ir licencija. Kaip minėjo profesorius, pirmiausia yra įsidarbinama ir tik tada įgyjama licencija.
  • Jaučiamas GMP personalo stygius
image_print