Stresas yra vienas iš daugelio širdies ir kraujagyslių ligų rizikos veiksnių. Nervinė, emocinė įtampa įtakoja kraujospūdžio padidėjimą ir gali išprovokuoti insultą. Insultą sukelia sutrikusi tam tikros smegenų dalies kraujotaka arba kraujo išsiliejimas į smegenis, plyšus kraujagyslei. Netinkamai valdomas arba nevaldomas aukštas kraujospūdis gali įtakoti neritmišką širdies darbą taip sudarydami sąlygas formuotis trombams pačioje širdyje, o jiems atitrūkus, nukeliauti į visiškai sveiką galvos smegenų kraujagyslę. Labai svarbu laiku pastebėti pirmuosius požymius, kad pacientas kuo skubiau patektų į gydymo įstaigą ir gautų tinkamą gydymą.

VGMPS skubios pagalbos specialistas Mindaugas Kliukas pabrėžia laiko svarbą smegenų gyvybingumui kai ištinka insultas. Todėl, pastebėjus perkreiptą artimojo veidą, staiga nukritusį lūpų kampą, seilėtekį iš abiejų lūpų kampų, sutrikusią kalbą arba tai, jog viena ranka yra sveika, o kita nusilpusi, būtina kuo greičiau skambinti greitajai medicinos pagalbai. „Kol laukiate greitosios, surinkite ligonio vaistus, dokumentus, kuo jis yra sirgęs, galbūt yra turėjęs planinių operacijų, išrašus iš ligoninių ar poliklinikų – tai labai padeda žmogų sparčiau perduoti į Insulto centrą“, – kalbėjo M. Kliukas. Labai daug skubių, ūmių būklių atsiranda dėl disciplinos nebuvimo. Žmogus pamano, kad jis jau kurį laiką gerai jaučiasi ir jam kyla abejonių ar tikrai verta vaistus gerti toliau. Verta žinoti, kad gerai jaučiamasi todėl, kad pacientas nuolat geria vaistus ir tai daro reguliariai. Savo iniciatyva nutraukus gydymą galima sulaukti nepageidaujamų pasekmių.

Ištikus bėdai neretai žmonės pasimeta, kokį pagalbos numerį rinkti. Primename, kad skubios pagalbos sulauksite surinkę vieną iš šių numerių: 112 ir 113.
Telefono numeris 112 – tai bendrasis pagalbos telefono numeris, kai skambutis perduodamas Greitosios medicinos pagalbos dispečerinei ir dispečeris jau kalbasi tiesiogiai su skambinančiuoju. GMP brigada išsiunčiama lygiagrečiai dar pokalbio metu. Pokalbio trukmė brigados išvykimo laikui poveikio neturi.
Telefono numeris 113 – yra konsultacinis telefonas, kuris veikia jau ilgiau nei metus. Šiuo numeriu galima skambinti pasikonsultuoti dėl poreikio kviesti GMP arba norint užsisakyti planinę paslaugą. Pokalbio metu dispečeris, įvertinęs išgirstą informaciją, taip pat gali nuspręsti išsiųsti GMP brigadą.

Greitosios medicinos pagalbos stoties direktorius Zdislavas Skvarciany pabrėžia kaip svarbu tai, jog priimamą kvietimą dispečeris iš karto perduoda į automobilį ir brigada išvyksta. „Esant skubiam pirmosios pagalbos I kategorijos iškvietimui, greitoji atvažiuoja per 15 min., jei iškvietimas II kategorijos (nebūtinosios pagalbos) – pagalbos laukimas gali trukti iki valandos. Skambinant dėl pacientų, kuriems pasireiškė insulto, infarkto požymiai, jie iš karto priskiriami I kategorijai,  iš karto siunčiamas automobilis, susisiekiama su ligonine ir pranešama, kad lauktų atvykstančio paciento. Svarbi kiekviena minutė, dėl to ji ir vadinama „auksine valanda“.

 

 

 

 

 

 

 

image_print